Většina námi prováděných rekonstrukcí je zaměřena na rekonstrukce bytových jader. Ovšem v bytovém fondu je celá řada zděných koupelen, které svým pojetím již také dávno neodpovídají současným standardům a tím méně tomu co je považováno za moderní koupelnu.
Naše nabídka rekonstrukcí je proto zaměřena dle filosofie firmy na širší portfolio a nabízíme rekonstrukce jak bytových jader tak klasických zděných koupelen. Hlavním rozdílem odlišujícím zděnou koupelnu od bytového jádra je ve většině případů možnost využít alespoň části stávajících příček a odpadá větší část bouracích prací. To, že je koupelna vyzděná neznamená automaticky nemožnost změny jejich dispozic. Ve většině případů se totiž jedná o cihlové a nenosné příčky, které je možné přesunout.
Trendy pro moderní koupelny
Dispozice
Dobře navržený prostor koupelny by měl být nejen krásný na pohled, ale současně příjemný pro užívání. Velikost koupelnového prostoru je potom otázkou individuálních požadavků a zvyklostí každého uživatele. Stále častějším trendem je to, že malé byty se zbavují komfortu samostatné toalety. Při rekonstrukci se příčka mezi toaletou a koupelnou odstraní, čímž se výrazně zvětší využitelný prostor. Pro zajištění soukromí se objeví například posuvné dveře mezi koupelnou a prostorem toalety. Pračky jsou stále častěji objevují v jiné části bytu než v koupelně. Zaručený tip pro optické zvětšení malé koupelny a ještě větší provzdušnění velké koupelny jsou zrcadla větších rozměrů.
Některá bytových jader respektive rozložení nosných příček umožňuje zvětšení prostoru koupelny a toalety na úkor jiné části bytu, ve většině případů předsíně, kuchyně nebo obývacího pokoje.
Barevné řešení
S barevností koupelen se v posledních všeobecně experimentuje. Zdaleka není jediným zaručeným řešením „teplá béžová" v kombinaci s bílou, nebo jemné barevné vzory na bílých obkladech. Na odlehčení a vytvoření dojmu moderní koupelny jsou vhodné jemné pastelové barvy v jednoduchých a přímých liniích. Velmi moderní barvou se stala také hnědá „wenge". Tato barva se používá hlavně na koupelnový nábytek jakožto doplněk dokreslující celkový design a dojem.
Obklady
Pokud chcete moderní pojetí obkladů, tak se především vyvarujte přemíry ozdobných prvků. Určitě neplatí čím bohatší, tím lepší. Obklady by měly být přírodního vzhledu a hladkých linií. Velmi zajímavou variantou jsou též velké formáty obkladů s různými plastickými vzory a barvami, položené na minimální spáry. Velice dobře vypadají mozaikové prvky. Buď se dají využít jako barevný kontrastní doplněk, tedy proužek, nebo část plochy, případně kombinace plochy mozaiky a obkladů ze stejného materiálu. Stále přetrvávajícím trendem jsou listely. Již ale není jasně dané že mají být dva pruhy (jeden dole a jeden nahoře). Listelami lze ohraničovat opticky určité prostory uvnitř koupelny a lze je stavět např. na výšku.
Sanitární keramika
Sanitární keramika musí svým pojetím doplňovat obklady, a platí tedy. Stále moderní a nadále určitě nepřekonaná je bílá sanitární keramika. Nejpoužívanějším zařizovacím předmětem je bezesporu umyvadlo. Dříve módní umyvadla na noze se dnes již téměř nepoužívají a určitě nejsou moderním hitem. Keramický sloup totiž omezuje výšku, do které se může umyvadlo nainstalovat a navíc zbytečně komplikuje úklid. Nejrozšířenější jsou proto závěsná umyvadla, opatřená polosloupem kryjícím sifon. Velice esteticky působí kombinace umyvadla s chromovým sifonem moderního designu. Jinou moderní variantou umístění umyvadla je umístění do vestavěné skříňky. Pokud je skříňka jiné barvy než bílá vytváří s umyvadlem zajímavý kontrast. Skříňka také snadno zakryje sifon a spodní část umyvadla.
Druhou nedílnou částí zařizovacích předmětů je toaleta. Stále více rekonstrukcí je osazováno závěsnými záchody. Toto lze díky různým typům konstrukcí umístit již snad do každého typu místnosti. Závěsný záchod usnadňuje celkový úklid a zvětšuje prostor na toaletě.
V žádné koupelně nemůže chybět vana nebo sprchový kout. Čím dál tím více jsme zaznamenali odklon od klasických rovných van rozměrů 170 x 80 cm přechod k rohovým vanám nebo sprchovým koutům. Rohové vany mají svou krásu a kloubí se v nich pohodlí a větší elegance. Při návrhu interiéru koupelny se však nesmí zapomenout na větší rozměrové požadavky rohových van. Sprchové kouty jsou osazovány také velmi často a to z důvodu buď úspory místa nebo z důvodu snazšího přístupu. Moderní sprchové kouty mají většinou velmi mělkou vaničku se zapuštěným sifonem do podlahy a jiný než čtvercový půdorys o straně většinou 90 cm.
Koupelnový nábytek a zrcadlo
V barevnosti koupelnového nábytku stále převládá nadčasová bílá, případně doplněná prvky skla a hliníku. Objevuje se ovšem též tmavé dřevo (ořech, dub...), ať už samostatně nebo v kombinaci s bílou či rovněž sklem a hliníkem. Výrazných barev se v moderním pojetí koupelny na koupelnových skříňkách vyvarujte. Vhodným trendem je barevné sladění nábytku s obkladem, či dlažbou. Nábytek by neměl být dominantou, spíš vhodně doplňovat zvolenou sanitární keramiku, případně zdůraznit její zajímavé tvary. Skříňka pod umyvadlo nikterak nebrání modernímu trendu a je navíc velmi praktická. Zvolit si můžete buď skříňku závěsnou (praktičtější na úklid), nebo na zemi stojící.
Od masivních skříněk se zrcadlem, tzv. galerek, se upouští, zrcadlo bývá buď v rámu ze stejného materiálu jako nábytek, případně s integrovaným osvětlením. Oblíbené je také zrcadlo nalepené přímo v obkladu doplněné různými poličkami ze skla nebo drátěného programu. U zrcadla by mělo platit čím větší tím lepší hlavně v menších koupelnách, kde velké zrcadlo opticky zvětší dojem z prostoru.
Osvětlení
Vhodným výběrem osvětlení výrazně opticky dotvoříme vzhled a atmosféru koupelny, která je důležitá proto, abychom se zde cítili dostatečně příjemně a uvolněně.
Odborníci doporučují kombinaci tří typů osvětlení:
- Boční nástěnná svítidla nebo lišta pro nasvícení stropu
- Bodová stropní světla, která snižují hladinu světla a přispívají k větší intimitě
- Praktické místní osvětlení kolem zrcadel a umyvadel