V této sekci jsme pro vás připravili a stále doplňujeme nejčastější dotazy spojené s rekonstrukcemi bytových jader a koupelen. Časté dotazy jsou také doplněny užitečnými
Stavební povolené pro rekonstrukci bytového jádra ano či ne?
Stavební povolení pro rekonstrukci bytového jádra bylo potřebné, nikoli však nyní. V dnešní době pokud se stavebník rozhodne pro rekonstrukci bytového jádra stačí nanejvýš stavební povolení a i to v omezených případech.
Pokud jste vlastníkem bytové jednotky nemusíte ohlašovat stavebnímu úřadu nic. Dokonce je na Vás či na stanovách Vašeho sdružení vlastníků jestli toto musíte ohlásit předsednictvu sdružení/ družstva.
Pokud jste družstevník (ještě nevlastníte byt) musíte záměr rekonstruovat bytové jádro ohlásit předsednictvu družstva. V realitě to znamená buď napsat volné ohlášení, nebo o tomto informovat předsedu.
V případě, že bydlíte ve státním bytě, je nutné požádat o souhlas s rekonstrukcí bytového jádra městský úřad odbor správy majetku.
Jako poslední krok je dobré před zahájením rekonstrukce informovat sousedy.
Spojit WC s koupelnou dohromady nebo ne?
O tomto řešení prostoru bytového jádra či koupelny uvažuje čím dál tím více našich zákazníků. Spojení koupelny a WC nic nebrání, je třeba pouze dodržovat hygienické normy. Ty říkají, že sloučit koupelnu se záchodem lze pouze do velikosti bytu o dvou obytných místnostech. Větší byty pak musí mít ještě jedno samostatné WC.
Mezi výhody patří:
- Ubudou jedny dveře v předsíni, což oceníte při procházení i zařizování stísněných předsíní
- Spojením koupelny a toalety získáte prostornější a vzdušnější místnost
- Mezi nevýhody patří:
- Většina z nás vyžaduje v koupelně soukromí, o které takto přijdete, neřeší to ani částečné předělení,
- Pro větší rodiny je to nepraktické, např. „ranní provoz" se tím ztíží
Vana smaltovaná nebo plastová?
Na tuto otázku není možné jednoznačně odpovědět. Je to stejné, jako byste se ptala na to, zda jsou vhodnější okna plastová, či dřevěná a podobně. Přednosti každé z možností mají svůj tábor zastánců.
Smaltované vany
Tento klasický typ van je sice náročnější na výrobu, ale i v tomto případě je nabídka výrobců stále velice rozmanitá. Důležitým faktorem, ovlivňujícím kvalitu vany je její tloušťka. Za standard se považuje 2 až 2,5mm. Tenčí vany mají nižší stabilitu, která často bývá příčinou popraskání smaltu a spár mezi vanou a zdí. Velikou výhodou smaltovaných van je jejich odolnost vůči agresivním chemikáliím a vysoká tvrdost. Pro citlivější osoby může být nevýhodný fakt, že pokud si do vany lehnete dříve než bude zcela napuštěna, bude vás chladný smalt studit o mnoho více než vana akrylátová.
Akrylátové vany
Akrylát je vysoce odolný termoplast, který je v první řadě snadněji tvarovatelný než ocel, což se promítá nejen do rozmanité podoby van, ale také do jejich ceny. V případě klasických tvarů přijde levněji vana smaltovaná, opačně tomu je u van neobvyklých tvarů a velikostí. Akrylátové vany se také vyznačují kratší životností, což je důvod, proč na ně výrobci poskytují kratší záruční dobu. Co se týče odolnosti, akrylátové vany jsou odolné vůči chemickým prostředkům, mají však nižší tvrdost a dají se snadno poškodit tvrdšími předměty a čistícími písky. Nejsou také odolné vůči příliš vysokým teplotám, zpravidla však díky modernímu tvaru poskytují větší požitek z koupele.
Použít termostatickou baterii nebo klasickou?
Termostatická baterie funguje tak, že přímo na baterii nastavíte teplotu vody, která Vám je příjemná. Termostatická baterie se vyplatí všude tam, kde požadujeme udržovat stálou teplotu vody (sprcha, vana...). Termostatická baterie zaručuje, že teplota vody, kterou si zvolíte se nezmění o více než 1 stupeň. Technicky je baterie řešena tak, že teplotu vody si můžete kdykoliv snížit. Jestliže však chcete teplotu zvýšit, musíte tak učinit vědomě. K tomu je na ovládání termostatu mechanická zarážka, teprve po jejím stisknutí můžete teplotu zvýšit. Tím je zaručena ochrana před opařením.
Někteří výrobci zabudovávají do baterií EKO knoflík. Díky této maličkosti, která je umístěna na ovládací páce průtoku vody ušetříte bez omezení komfortu až 30 % vody. Termostatické baterie jsou velice úsporné, ve srovnání s pákovými bateriemi ušetří až 50% vody. Vyšší cena za baterii se tak vrátí cca za 2 roky.
Pokládat dlažbu na koso nebo rovně?
Existují 3 nejčastější způsoby pokládky dlažby:
- na střih
- na vazbu
- na koso
Poradit která je nejvhodnější není možné bez znalosti konkrétního výběru obkladu. Záleží na individuálním vkusu zákazníka. Dalším důležitým parametrem je také velikost plochy dlažby. Pokud bude viditelná plocha velmi malá vyplatí se dlažba na střih (rovná).
Nejoblíbenější je pokládka na koso.
Esteticky vyhovuje u všech rozměrů dlažby, přerušuje všechny linie. Přednosti pokládky na koso oceníte i pokud do koupelny umisťujete rohovou vanu, či sprchový tvar obloukového tvaru. Původní panely bývají často nerovné, bez pravých úhlů, pokládka na koso to schová. Je však potřeba počítat s větší spotřebou materiálu na prořez.
Závěsné WC ano či ne ?
Závěsné WC je opravdu žádaným zbožím. V prostoru je velice estetické a při úklidu praktické. Při řadě rekonstrukcí, kde jsme , který má typ určený přímo do panelových bytů. Konstrukce s nádržkou zabere cca 12 cm na hloubku.
Konstrukce pro závěsné WC se musí pevně přikotvit a obezdít. Značně se tím tedy ztíží přístup ke stoupačkám. Nad konstrukcí samozřejmě děláme dvířka pro odečítání vodoměrů.
Případná výměna stoupaček a odpadu je pak velice ztížená a hrozí možnost vybourání. Pokud jsou stoupačky ve Vašem domě v havarijním stavu nebo víte o plánované výměně, doporučujeme jiné řešení. Závěsného WC se pochopitelně vzdát nemusíte. Dispoziční řešení bytového jádra se dá přizpůsobit tak, aby WC bylo jinde než přímo před stoupačkami.
Použít závěsné WC nebo standardní stojaté ?
Pokud to jen trochu jde použít závěsné WC. Alespoň takové jsou naše dlouholeté zkušenosti nejen u zákazníků ale i u nás. U zavěšené toalety na stěně, je úklid koupelny mnohem jednodušší. Závěsný systém dává více svobody při dispozičních úpravách koupelny, či toalety. Dovolí umístit toaletu k nové příčce, nebo jinam na stávající stěnu.
Koupit si raději chromové vybavení, nebo volit jiný materiál či barvu?
Věřte, že na údržbu a stálost hezkého vzhledu jsou praktičtější prvky v barvě bílé, matné či jiné. Na chromových prvcích jako je např. baterie je ihned vidět zaschlá voda či později vodní kámen.
Je skleněné umyvadlo moderní?
Ano, vypadá hezky, ale je „pro služku". Vyžaduje neustálou údržbu a šetrnější zacházení. Zaschlá vody vykonává na povrchu své. Navíc v kombinaci s chromovými prvky, budete v koupelně trávit více času s hadrem než byste chtěli.
Vypadá dobře obklad i na pultu okolo zápustného umyvadla?
Ano, ale jen na začátku. Špinavé spáry mezi obklady, které ztrácejí rychle svoji bělost a vodní kámen usazený na obkladech vás brzy vyvedou z omylu.