Jakým způsobem je možné získat peníze na rekonstrukci bytu nebo domu?
Možnosti jsou stejné jako u staveb. V úvahu přichází vlastní prostředky, úvěr ze stavebního spoření, hypotéka nebo půjčka od státu, pokud stát vyčlení na tento účel peníze. Při výběru správné varianty bude záležet především na rozsahu plánovaných úprav a jejich celkové ceně.
Porovnáme-li obecně možnosti využití úvěru ze stavebního spoření a hypotéky při rekonstrukci, platí většinou pravidlo, že pro levnější projekty je vhodný úvěr ze stavebního spoření a pro rozsáhlejší rekonstrukce spíše hypoteční úvěry.
U běžných rekonstrukcí, např. vybudování dětského pokoje nebo úprava kuchyně, výdaje zpravidla nepřesáhnou 300 000 Kč. V těchto případech je proto vhodnějším způsobem financování úvěrem ze stavebního spoření. K jeho čerpání je potřeba splnit podmínky pro přidělení cílové částky (dobu spoření a výši naspořených prostředků). Pokud vám nárok zatím nevznikl, můžete situaci řešit pomocí překlenovacího úvěru. Ten vám spořitelna poskytne do doby, než splníte všechny potřebné podmínky pro čerpání úvěru ze stavebního spoření.
Velkou výhodou úvěru ze stavebního spoření oproti hypotéce je způsob ručení. Spořitelny nevyžadují zástavu nemovitosti a většinou stačí jen zajištění ručitelem. Spořitelny si ale vyhrazují právo posuzovat oprávněnost výdajů - peníze musí být vynaloženy výhradně na účely bydlení, které upravuje zákon o stavebním spoření.
Hypotéky se většinou využívají při rozsáhlejších rekonstrukcích (nad 300 000 Kč). Banky nabízejí klientům několik typů hypoték - od nízkoúročených účelových hypoték kde jsou prostředky určeny výhradně na bydlení, až po dražší tzv. „americké" hypotéky, u nichž je možné peníze použít v podstatě na cokoliv.